Bir Sayfa Seçin

STEAM CUP Turkey

TEAM CUP Turkey ilke Türkiye’de 2019 yılında yapılmıştır. Pandemi nedeniyle 2020 ve 2021’de yarışma yapılmamıştır. STEAM CUP Turkey içinde bulundurduğu açık kaynek kategorileri ve STEM+Arts desteğiyle diğer robotik yarışmalarından ayrışmaktadır.

2019 Yılında yapılan STEAM CUP Turkey’in ana partnerleri aşağıdaki gibidir:

Başakşehir Belediyesi
Başakşehir Living Lab
ROBOTIS
Robot Sepeti

2022 Yılında İstanbul ve Kütahya’da STEAM CUP Turkey organizasyonları planlanmıştır. 2022 STEAM CUP Turkey yarışmasında 14 kategori bulunmaktadır. Kategorilere buradan ulaşabilirsiniz.

STEAM CUP Turkey 2019

Başakşehir Belediyesi, dünyaca ünlü Steam Cup Yarışması’nın Türkiye’de ilk kez düzenlenen etkinliğine ev sahipliği yaptı. 300’den fazla katılımcı ve 100’ün üzerinde takımın yer aldığı etkinlik, 12 farklı kategoride nefes kesen robot yarışlarına sahne oldu.

Başakşehir Living Lab ve Robot Sepeti işbirliğinde Kayaşehir Kültür ve Yaşam Parkı’nda düzenlenen etkinliğe; Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Melik, Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Yılmaz, Başakşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Bekir Selçuk Temel, yarışmacılar ve aileleri katıldı.

12 kategoride 300 katılımcı 
İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin katıldığı yarışmada gençlerin yarışma heyecanına aileleri de ortak oldu. 300’den fazla katılımcı ve 100’ün üzerinde takım, açık kaynak projesi, kutu toplama, voleybol, sahne ve koreografi, cityracer, robot sumo gibi 12 farklı kategoride yarıştı.

Robotlarıyla birlikte Harmandalı oynadılar
Birbirinden yetenekli öğrencilerin tasarladığı robotların gün boyu süren yarışları ilgiyle izlendi. Yarışmanın en fazla ilgi gören robotu, Harmandalı oynayan minik robot oldu. Sahne ve Koreografi kategorisinde birinciliği kazanan Manisa Fen Lisesi öğrencileri, hem tasarladıkları robotla hem de sahne performanslarıyla büyük beğeni topladı.

Türkiye’nin dört bir yanından 100 takım yarıştı
Dereceye giren gençlerin Türkiye’yi yurt dışındaki yarışmalarda temsil edeceğini belirten Başakşehir Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü ve Başakşehir Living Lab Direktörü Bekir Selçuk Temel, “Şu an Türkiye’nin 10 farklı şehrinden yüzün üzerinde okulumuz 12 farklı kategoride yarışmaya geldiler. Dereceye giren takımlarımız yurt dışına Türkiye’yi temsilen farklı ülkelerde yarışmaya hak kazandılar. Bu bizim için çok önemli. Çünkü buradaki ekiplerimiz dereceye girdikten sonra yurt dışı deneyimi kazanmış olacaklar” dedi.

Birincilerin kupası da robot
12 farklı kategoride yapılan yarışmaların sonunda birinci olanlara 3D yazıcılarla yapılmış robot şeklinde kupalar ve madalyalar dağıtıldı.