Bir Sayfa Seçin

Smart City in a Smart World Ortaokul

KATEGORİ TANIMI:
Robotik tasarımınızı açık kaynaklı bir geliştirmekartı ile birleştirerek hem yazılımsal hem donanımsal bir sistem geliştirme yarışmasıdır. Bu kategoride 3D yazıcı kullanmak serbesttir. Takımlar kendi özgün kodunu yazmakta serbesttir.

Bu kategoride temaya uygun bir robot projesi tasarlayıp, robotu çalışır halde yarışmada sunmanız gerekmektedir. Robot, hareketli mekanizmalardan oluşmalı, mutlaka çalışan işlevsel bir yapıda olmalıdır.

AMAÇ:
Bu yarışmasının amacı, Akıllı Şehirler ekosistemindeki Türkiye’nin en yenilikçi ve etkili öğrenci projelerini belirlemek ve desteklemektir.  Öğrencilerden en yaratıcı, en inovatif ve en şaşırtıcı projeyi gerçekleştirmesi beklenmektedir..

Önümüzdeki on yıllarda şehirlerin büyümesine, çalışmasına ve nüfus taleplerini karşılamaya yardımcı olmak için nasıl bir çözüm öneriyorsunuz?

Akıllı Şehir Yarışması, belirlenen sektörlerde proje bazlı olarak çeşitli, geniş kapsamlı fikirleri bir araya getiren yenilikçi bir yarışmadır :
Konut-barınma, ulaşım, sağlık, su, gıda sistemleri, eğitim, geniş bant iletişim, altyapı, enerji, kamu güvenliği ve daha fazlası.

ROBOT SINIRLAMASI:
Yarışmada herhangi bir Arduino kartı veya uyumlu açık kaynak ürünü kullanılabilir. Arduino kartı ile birlikte servo motor, dişli motor, Arduino uyumlu sensörler kullanılabilir. Takılacak sensör veya Arduino uyumlu ekipman ait bir adet sınırlaması bulunmamaktadır. Ancak tüm sistem açık kaynaklı olmalıdır.

Takımlar bu kategori dışında verilecek olan motivasyon ve destek ödüllerinden birisi olan Dynamixel Award ödülü kazanmak için Dynamixel Arduino Shield kart, Dynamixel XL-320 gibi akıllı Dynamixel servo motor ürünlerini kullanılabilir. Bu ekipmanları kullanması, Smart City in a Smart World kategori puanlamasına etki etmez.

Takımlar bu kategori dışında verilecek olan motivasyon ve destek ödüllerinden birisi olan ROBOTIS Project Award ödülü kazanmak için OpenCm 9.04 veya OpenRB-150 kartlarını kullanılabilir. Bu ekipmanları kullanması, Smart City in a Smart World kategori puanlamasına etki etmez.

YAŞ:
Yarışma ortaokul düzeyinde yapılacaktır.

TAKIM FORMASYONU:
Takımlar en az 2, en fazla 3 kişiden oluşmalıdır.

KATILABİLİNECEK ULUSLARARASI YARIŞMALAR:
STEAM CUP Global Challenge (Kore).

KATEGORİ PUANLAMASI:
Yaratıcılık 20 puan: Önceden oluşturulmuş bir teknolojiye sahip olmayan benzersiz bir form olması, herhangi bir üretici tarafından hazır üretilen bir örnek olmaması değerlendirilecektir.

Bütünsellik 20 puan: Robotun birimlerinin çalışma şekli ve sistem kaynağının değerlendirilmesi, robot parçaları ile çevre birimlerin birbiri ile uyumu, robotun parçalarının, proje temasıyla görsel uyum içerisinde olması değerlendirilecektir.

Kullanışlılık 20 puan: Gerçek hayatta uygulanabilir ve sürdürülebilir olma, insan hayatına ve doğaya olan yararı değerlendirilecektir.

Teknik 20 puan: Mekanizma değerlendirilecektir. Mekanizmaların çalışma esnasındaki performans dereceleri, motorların proje amacına uygun olarak görevlerini yerine getirmesi değerlendirilecektir.

Sunum 20 puan: Konu başlığı ve sunum içeriğinin uyumu, zamanı verimli kullanarak akıcı ve etkin bir sunu yapılması değerlendirilecektir.

DEĞERLENDİRME :
Jüri Değerlendirmesi

GENEL KURALLAR:
Yarışabilmek için robotların önceden inşa edilmiş olması gerekmektedir.
Robotlar yarışma alanında da inşa edilebilir, fakat bu konuda bir yer ve zaman sınırı olacaktır.
Robotunuzun boyutları çalışmaya başladığı zaman 50cm (en) x 50cm (boy) x 50cm (yükseklik) boyutlarını geçmemelidir.
Motor, sensör ve parçalar konusunda bir sınırlama yoktur.
Robotun ağırlığı ve gücü konusunda bir sınırlama yoktur.
Robotun kontrol kartı açık kaynak Arduino olmalıdır.
Robot otonom olarak çalışmalıdır.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ:
Smart City in a Smart World Ortaokul Şartnamesi

BAŞVURU FORMU:
Smart City in a Smart World Ortaokul Başvuru