Bir Sayfa Seçin

Genel Kurallar

Yarışma genel kuralları aşağıdaki gibidir.

 1. Herhangi bir katılım zorunluluğu olmaksızın tüm yarışmacılar arzu ettikleri her kategoride katılım gösterebilirler.
 2. Kayıtlar internet sitesi üzerinden olacaktır. Web sitesinden kayıt yapmayanlar, yarışmaya hiçbir şekilde dahil olamazlar.
 3. Karşılaşma sonucuna yapılan itirazlar sadece hakem masasına yapılabilir. Yapılan itirazlar sadece hakem masası tarafından değerlendirilecektir.
 4. Hakem masasına itirazlar yazılı olarak kabul edilecektir.
 5. Hakemlere yapılan itirazlar hiçbir şekilde dikkate alınmayacaktır. Hakeme yapılan itirazlar karşısında hakemler, ceza verme ya da diskalifiye etme hakkına sahiptir.
 6. Katılımcılar kişisel  eşyalarının güvenliğinden kendileri sorumludurlar.
 7. Yarışmacılar etkinlik süresince etkinlik sorumlularının yaptığı uyarılara uymak zorundadırlar.
 8. Pistlere ve diğer robotlara kasıtlı olarak zarar veren yarışmacılar diskalifiye edilecektir.
 9. Genel yarışma düzenini bozan ve yarışma programını aksatan katılımcılar  diskalifiye edilir.
 10. Robotunu yarıştıracak yarışmacı kimilik kartını ve robotun etiketini hakeme ibraz etmek zorundadır.
 11. Katılımcı ekipler kendi aralarında görüşme yapmak için telsiz kullanabilirler.
 12. Katılımcı masalarına elektrik desteği sağlanacaktır.
 13. Yarışmacıların yarışmacı oldukları kategorilerin STEAM Education Association ve STEAM Education Association Türkiye Temsilciliği tarafından belirlenmiş olan kurallarına uymaları zorunludur.
 14. STEAM Education Association Türkiye temsilciliği kurallarda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Güvenlikle Standartları:

 1. Yarışmacılarımızın kendilerine ayrılmış olan alanlarında, yarışma öncesi yapacakları tüm çalışmalar esnasında yanlarında kullanmak üzere koruyucu gözlük, önlük ve eldiven bulundurmaları önerilir.
 2. Tüm yarışmacılarımızın ve ziyaretçilerimizin yarışma ile ilgili yapılan duyuruları yarışma boyunca dikkate almalıdır.
 3. Yarışma alanında yarışmacılarımızın robotları üzerinde yapacakları her türlü çalışmayı, diğer yarışmacılarımızın alanını işgal etmeyecek ve herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmayacak şekilde gerçekleştirmelidirler.
 4. Yarışma alanında orgazaniasyon ekibi tarafından, yarışmacılarımızın veya ekibimizin yaşayabileceği olumsuzluklara karşı alınmış ilk yardım ekipmanlarına ek olarak, yanlarında erken müdahale için çeşitli ilk yardım malzemelerini ylanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
 5. Yarışma alanında ve organizasyon alanında herhangi elektrikli kesici ve delici alet kullanılamaz.
 6. Şarj bataryaları yarışma ekibi tarafından masa haricinde şarj edilmemeli ve başka alanlarda prize takılmamalalıdır. Takımlar şarj edilen pillerinin başında bulunmalıdır.
 7. Yarışma alanında, acil bir durum söz konusu olduğu takdirde, organizasyon ekibinin bilgilendirilmesi gerekmektedir.
 8. Yarışma alanında hareket ederken sakin olunmalıdır. Acele edilmemelidir.
 9. Yarışma masalarının ve sahalarnın bulunduğu alana giriş-çıkışlar hakemler tarafından kontrol edilmektedir. Alandaki masalara veya sahaya içerisine hakemlerin komutu ile robotlar bırakılır ve hakemlerin komutu ile robotlar arenadan alınır.
 10. Kategorilere ait yarışma masaları ve sahalarının bulunduğu ana saha ait sahneye giriş çıkışlar salon görevlilerinin kontrolü altındadır. Herhangi bir ihtiyaç söz konusu olduğunda görevliler bilgilendirilmelidir. Kesici , delici vb aletlerin taşınmamalıdır.
 11. Yukarıda belirtilen kurallara uyulmaması durumunda, yarışmacılarımızın karşılaşabileceği her türlü olumsuzluktan yarışma organizasyonu sorumlu değildir.

Son olarak 22 Mayıs 2022 tarihinde güncellenmiştir.